Stěhování bývá poměrně náročný proces, který vyčerpává fyzické síly i psychickou odolnost. Většinou se stěhuje nábytek, domácí spotřebiče a osobní věci zabalené do kartonových krabic, ale málokdy se například z bytu v bytovém domě stěhujeme i s kuchyňskou linkou. Ta zůstává na svém místě a stěhování probíhá pouze s kuchyňským vybavením. Jak zabalit vybavení kuchyně Odnes to, aby to nedopadlo fiaskem?
Sklo a porcelán – tímto byste asi měli začít. Vyskládáte jeden kus po druhém do kartonových krabic a využijete při tom bublinkovou fólii. Dejte si tu práci a balte každý talíř, každou sklenici a každý hrnek do fólie s bublinkami zvlášť, protože pokud by se někde navzájem jednotlivé kusy nádobí dotýkaly, mohly by popraskat a rozbít se.
Trvanlivé potraviny – Toto bude poměrně snadné, protože postačí vložit vše do kartonových krabic a pečlivě je přelepit lepicí páskou. Měli byste však dodržet maximální hmotnost krabic mezi deseti a patnácti kilogramy. K trvanlivým potravinám patří luštěniny, rýže, pohanka, ořechy, sušené ovoce, ale také rostlinné oleje nebo balené mléko v kartonových krabicích.
Načaté potraviny – cokoli je načaté a nepodléhá zkáze, buď do termínu stěhování spotřebujte, anebo balte velmi obezřetně tak, aby se nic nemohlo převrhnout. Takovéto krabice označte, aby se nepřeklápěly (Pozor – neklopit), a stěhujte je mezi posledními, pokud možno až navrchu. Jakékoli načaté potraviny z chladničky však nestěhujte, buď je využijte, anebo vyhoďte.
Chladnička a mrazák – jakmile znáte termín stěhování, přizpůsobte tomu postupné vyjídání mrazáku i chladničky tak, aby dva dny před stěhováním bylo možno chladničku s mrazákem nechat rozmrazit, vyvětrat a vyschnout. Teprve důkladně suché zařízení uzavřete a přebalte tenkou stretch fólií. Zabráníte tím rozmnožování plísní uvnitř chladicího a mrazicího prostoru.