Není tomu tak dávno, kdy žadatel mohl žádat o celých 100% hypotéka na nemovitost. V současné době je to ale zcela nemožné a přibližně 30% musí mít našetřeno z vlastních úspor. Tento fakt však může být pro mnohé překážkou a tak jistinu řeší formou spotřebitelského úvěru.
Podmínky bank se v současné době stále více zpřísňují, které se řídí nařízeními České národní banky. Poslední novela zákona nastala v dubnu 2020, kdy reagovala na aktuální celosvětovou pandemii. Ceny nemovitostí však pandemie nikterak neochromila a i nadále rostou přímo astronomickou rychlostí. Není žádným tajemstvím, že bydlení v centru prahy je pro střední pracující třídu dlouhodobě nedosažitelné. Bytů je v krajských městech nedostatek a poptávka je enormní. Mnoho lidí tak v Praze i nadále žije v nájemních bytech, neboť na hypotéku v plné výši bytů mnohdy nedosáhne.
Banky jsou v posledních letech, co se týká úvěrových produktů stále obezřetnější. A i když úroková sazba u hypotečních úvěrů i nadále klesá, nově reformovaný insolvenční zákon jim v mnohých ohledech nejde příliš na ruku. Pojďme si tedy společně představit několik základních podmínek pro schválení hypotečních úvěrů, které jsou u všech bankovních i nebankovních subjektů vesměs neměnné.
- Věková hranice
Minimální věková hranice pro schválení žádosti o úvěr je v současné době 18 let. Nejvyšší věková hranice pak stanovená není, je ale možné se orientovat podle maximální věkové hranice, do kdy má být každý úvěr splacen. Toto doporučení zavedla Česká národní banka a v současné době je to 65 let. Mnoho bank však na toto doporučení nebere zřetel a řídí se podle vlastních natavených interních pravidel.
- Pravidelný měsíční příjem
Dostanu hypotéku Fahd.cz? A dostanu jí i s minimálním příjmem nebo v případě, kdy nejsem schopen svůj měsíční příjem doložit. V bankovní instituci rozhodně nikoliv, řada nebankovních společností je však v tomto ohledu benevolentnější.